Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Šylant orams vandens telkinių ledas ypač nesaugus ir klastingas

Lietuvoje pradėjus šilti orams, ledas ant upių ir ežerų kasdien tampa vis silpnesnis ir pavojingesnis. Vandens telkiniai vis dar užsitraukę ledu vilioja žvejus ir pramogų mėgėjus, tačiau pramogos kartais baigiasi tragiškai. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Visagino priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba primena gyventojams, kaip išvengti nelaimės, o neretai ir tragedijos, prieš lipant ant ledo.

Kodėl nesaugu vaikščioti pavasariniu vandens telkinių ledu?

Ledo storis ne visur yra vienodas! Dažnai jis būna plonesnis tose vietose, kur įšąla medžiai, medžių šakos, krūmai, nendrės, taip pat arčiau kranto ir ten, kur įteka šaltiniai ar upeliai, neseniai buvo iškirstos eketės. Ypač pavojus padidėja pavasarį, kai ledas atitirpsta prie kranto ir nėra saugu užlipti. Pats ledas kylant oro temperatūrai tampa porėtas ir netvirtas, ir netgi būdamas pakankamai storas nebėra saugus. Pavojus slypi tose vietose, kur anksčiau buvo daug sniego, taip pat ten, kur matosi įtrūkimai, nelygumai, vandens srovės, balos ir tirpstantis sniegas. Upių ledas niekada nebūna saugus! Dėl srovės, nevienodo upės dugno reljefo kai kurios vietos išvis neužšąla arba greičiau atitirpsta, susidaro sunkiai pastebimų properšų. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Ant ledo galima eiti tik šviesiuoju paros metu, kad matytųsi pavojai.

Jeigu dėl nenumatytų aplinkybių ar neatsargaus elgesio įvyktų nelaimė, reikia būti pasiruošus.

Patarimai, kaip elgtis įlūžus ledui:

  • Negalima pasiduoti panikai. Karštligiškai nesikabinti už ledo krašto, nes jis lūžinės ir galima greitai prarasti jėgas.
  • Bandyti „užplaukti ant ledo“ laikantis ant vandens paviršiaus, iriantis kojomis ir artėjant prie tvirtesnio ledo.
  • Iš lėto ropštis ant ledo pirmiausia plačiai ištiestomis rankomis ir krūtine, po to kojomis viena po kitos. Pabandyti nusiauti sunkius ir slidžius batus, jei jie trukdo užlipti ant ledo. Drabužių nenusivilkti – jie apsaugo kūną nuo šalto vandens ir ledo.
  • Užlipus ant ledo kuo plačiau paskirstyti savo kūno svorį. Atsargiai nusiridenti kuo toliau nuo eketės. Šliaužti į tą kranto pusę, iš kurios atėjote. Ant kojų stotis tik išlipus ant kranto.
  • Išlipus į krantą, kuo greičiau ieškotis pagalbos: persirengti sausais drabužiais, sušilti, išgerti arbatos, kreiptis į medikus.

Patarimai pastebėjus įlūžusį ir skęstantį žmogų:

  • Pirmiausia įvertinti situaciją ir nerizikuoti savo gyvybe.
  • Sušukti skęstančiajam, kad jį matote ir skubate į pagalbą, kad nusiramintų.
  • Nedelsiant skambinti numeriu 112. Trumpai ir aiškiai nupasakoti situaciją.
  • Kol gelbėtojai atvyks, šauktis kitų žmonių pagalbos, kurie galėtų padėti.
  • Neduoti skęstančiajam rankos, nes galima taip pat įlūžti. Nesiartinti prie žmogaus arčiau kaip 10 m atstumu.
  • Geriau yra nuo kranto, liepto, tiltelio paduoti skęstančiajam šaką, slidę, slidžių lazdą ar panašų tvirtą daiktą, tvirtai į virvę surištus šalikus, drabužius, taip pat numesti plūduriuojantį daiktą, į kurį nelaimėlis galėtų įsitverti ir ilgiau išsilaikyti vandens paviršiuje, kol skuba pagalba. Tai galėtų būti netgi tuščias plastikinis butelis.
  • Jeigu negalima saugiai pasiekti įlūžusio asmens, negalima rizikuoti, geriau jėgas sutelkti į nukentėjusiojo raminimą ir pasirūpinimą, kad kuo greičiau atvyktų gelbėjimo tarnybos.

Patarimai ištraukus nukentėjusįjį į krantą:

  • Laukiant atvykstant gelbėjimo tarnybų, jei žmogus be sąmonės, patikrinti kvėpavimą ir pulsą. Jei jo nėra, reikia pradėti gaivinimą. Kuo anksčiau su tuo reikia supažindinti vaikus ir paauglius.
  • Jei išgelbėtasis sąmoningas, reikia palydėti jį į šiltą patalpą, padėti persirengti sausais drabužiais, šiltai apkloti, duoti gerti šiltų saldžių gėrimų.
  • Negalima trinti nukentėjusiojo odos, duoti gerti alkoholio.

Įsidėmėkite, kad ant užšalusio vandens telkinio niekada nebus visiškai saugu! Nežinomi ar nepastebimi aplinkos veiksniai, ypač pavasarį, gali tariamai saugų paviršių paversti pavojingu. Saugokime vaikus ir saugokimės patys!

Panevėžio priešgaisrinė gelbėjimo valdyba
Visagino priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"