Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Sausio 13-oji Visagino bibliotekoje

Lietuva 30-ąjį kartą minės tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines, kurias šiandien vadiname Laisvės gynėjų diena, Lietuvos valstybine švente. Tai paskutinysis Sovietų Sąjungos bandymas jėga užgniaužti Lietuvos nepriklausomybę. Sausio 13-oji skaudi netekusiems artimųjų, brangi tiems, kas ją prisimena kaip savo gyvenimo dieną, kelianti smalsumą mažyliams, kurie sunkiai įsivaizduoja savo senelius šalia laužų prie Seimo...

Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomos valstybės atkūrimą paskelbusią Lietuvos valdžią sovietų kariuomenė 1991 m. sausio 13-osios naktį Vilniuje ginkluota jėga užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą. Sovietų kariuomenė neišdrįso pulti Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų, kuriuos saugojo dešimtys tūkstančių įvairių tautų Lietuvos žmonių. Taikūs Lietuvos piliečiai tylia kova pasipriešino Sovietų Sąjungos siekiams brutalia jėga pavergti laisvą valstybę, tačiau prie Televizijos bokšto nebuvo išvengta aukų desantininkams pradėjus su karine technika važinėti po minią ir šaudyti į beginklius žmones. Žuvo 14 ir buvo sužeista per 600 laisvės gynėjų.
Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti, ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.
Pagarbos ir prisiminimo verti tie 14 lietuvių, tuomet paaukojusių savo gyvybes už tai, ką šiandien dalis tautiečių net nelabai vertina: už Lietuvos Laisvę, Nepriklausomybę ir ateitį be komunizmo. Visagino viešoji biblioteka taip pat prisideda prie Sausio 13-osios minėjimo. 

Jau nuo sausio 8 d. kiekvienam apsilankiusiam bibliotekoje  ir filiale bus suteikta galimybė įsisegti žydrą neužmirštuolės žiedą. Ką jis reiškia? Šiomis dienomis vykdoma akcija „Neužmirštuolė“. Akcijos organizatorė A.Gedvilienė sakė, kad „Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint parodyti pagarbą kovotojams už laisvę, o neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti ir šiandien“. Tai išskirtinis aukų atminimo ženklas. Grėsmingos Lietuvai dienos atminimo ženklas. Laiko tėkmėje simboliai kinta įgaudami kitas prasmes, o kiekvienas simbolis neša žinią. Kuo daugiau mums įprastų aplinkos daiktų turės gilesnes prasmes, tuo didesnė tikimybė, kad tautos atmintis bus gyva. Laisvę, tautos didingumą siekime su Gedimino stulpais, vėliava, o lemtingos kovos dieną už atgimstančią mažą, kuklią valstybę-su neužmirštuole. Tegul vaikai vasarą darželiuose jas augina, o žiemą, prieš sausio 13-ąją  išmoksta iškarpyti iš popieriaus ir ja pasipuošti. Kalbėkime jiems, su jais, atsiminti turi jie. Mokydami vaikus paprastų dalykų užtikrinsime atminties gyvybingumą. Neužmirštuolės budina atmintį ir pilietiškumą jau šiandien. Akcijos organizatoriai prašo visus atsiminti, kad turime įsipareigojimų savo laisvei, džiaugiasi, kiekvienu, kuris tomis, prieš 30 metų vykusiomis tylios kovos dienomis, pasipuoš kukliu neužmirštuolės žiedeliu. Todėl, jei nerasite galimybės užeiti į biblioteką, tiesiog nusipieškite ir prisisekite tyliai dėkodami kovojusiems.

Sausio tryliktą bibliotekos pastate Taikos gatvėje iš pat ryto languose degs žvakutės, vienijančios mus su visa šalimi, rodančios pagarbą tų dienų įvykiams.  Prie įėjimo languose bus demonstruojama filmuota medžiaga iš tų dienų Vilniuje, rodomos netolimo mūsų kaimyno iš Zarasų rajono, Ąžuolyno gimnazijos direktoriaus Rimanto Bikulčiaus, fotoklubo „Žalias skėtis“ nario nuotraukos elektroniniame formate „Žvilgsnis į 1991 m. sausio 13-ąją“. Taip pat šalia plačiaformačio televizoriaus, nerizikuojant sveikata, bus galima susipažinti ir su literatūros apie šias reikšmingas dienas paroda „Lietuva, kai aš tave turiu...“  Bibliotekos įėjimo prieigose nuo 15 iki 17.30 val. degs solidarumo laužas „Laisvės liepsna“, liudijantis amžiną atmintį žuvusiems, pabrėžiantis mūsų vertybinį pasirinkimą. Vaikų literatūros skyriuje taip pat veiks literatūros paroda „Atmintis gyva, nes liudija“ mūsų mažiesiems ir jaunimui. Su ja bus galima susipažinti vaikų skyriaus veidaknygėje.

Filiale Sedulinos alėjoje taip pat nuo ryto degs mažos, prisidėjimą prie respublikinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ žvakutės, Meno galerijos langus puoš nemarios atminties simbolis – neužmirštuolės. Apsilankiusieji galės susipažinti su literatūros ir fotografijų paroda „Žuvę už Tėvynę – amžinai gyvi“. Po Meno galerijos langais nuo 15 iki 17.30 val. degs solidarumo laužas „Laisvės liepsna“, liudijantis amžiną atmintį žuvusiems, pabrėžiantis mūsų vertybinį pasirinkimą. Nepraeikite abejingi. Sustokite, sušilkite, supraskite budėjusius tomis dienomis, jų auką už laisvę.

VVB direktoriaus pavaduotoja Dalia Savickaitė


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"