Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Pristatome VATESI metinį leidinį „Branduolinės energetikos sauga Lietuvoje”

Kviečiame susipažinti su Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) 2023 metų veiklą pristatančiu leidiniu „Branduolinės energetikos sauga Lietuvoje”.

Pagrindinės veiklos kryptys

2023 m. VATESI vykdytos veiklos prioritetais išliko Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos priežiūra, Lietuvos Respublikos prisiimtų tarptautinių branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimų vykdymo priežiūra, nuoseklus branduolinės energetikos saugos reglamentavimo ir priežiūros sistemos tobulinimas, pasirengimas galimoms branduolinėms ir radiologinėms avarijoms Lietuvoje ir už jos ribų.

Stiprindama avarinio pasirengimo lygį VATESI dalyvavo šalies institucijų organizuotose funkcinėse ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) tarptautinėse avarinės parengties patikrinimo pratybose. Siekiant išbandyti naujas technines priemones ir gerinti sąveiką su kitomis atsakingomis institucijomis, buvo planuojamos pratybos ir keičiamasi patirtimi bei žiniomis su kitų šalių branduolinę saugą reguliuojančiomis institucijomis.

2023 m. mūsų kaimynams nepavyko pasiekti esminės pažangos įgyvendinant streso testų priemones ir kitus šiuolaikinius saugos reikalavimus grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui pripažintoje Baltarusijos atominėje elektrinėje (toliau – Baltarusijos AE). Nepaisant daugkartinių Lietuvos raginimų dėl neišspręstų saugos klausimų stabdyti Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko eksploatavimą ir 2-ojo energijos bloko paleidimo darbus, 2023 m. lapkričio mėn. pradėtas pramoninis 2-ojo energijos bloko eksploatavimas. Branduolinės saugos konvencijos susitariančiųjų šalių narių susitikime Baltarusija dar kartą buvo paraginta išanalizuoti pažangių šalių branduolinę saugą reguliuojančių institucijų patirtį ir įgyvendinti atitinkamas Baltarusijos AE modifikacijas bei sukurti tinkamą visuomenės ir suinteresuotųjų šalių informavimo apie šią elektrinę mechanizmą.

Nuolatinis visuomenės susirūpinimas ir dėmesys Ukrainai dėl sudėtingos situacijos branduolinės energetikos objektuose, ypač Zaporižios atominėje elektrinėje, reikalavo nuolatinio dėmesio, situacijos stebėjimo ir vertinimo. Lietuva prisijungė prie Euratomo bei kitų Vakarų šalių pareiškimų, raginančių Rusiją kuo greičiau pasitraukti iš visų Ukrainos branduolinių objektų ir perduoti jų kontrolę Ukrainos institucijoms bei reiškiančių palaikymą Ukrainos branduolinės energetikos specialistams, kurie dirbdami net ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis siekia užtikrinti branduolinių elektrinių saugą.

Licencijos ir leidimai

2023 m. VATESI išdavė 5 licencijas. Iš jų: 4 branduolinės energetikos srities veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijas vykdyti veiklą jonizuojančiosios spinduliuotės aplinkoje Ignalinos AE aplinkoje, 1 licencija vežti branduolinio kuro ciklo medžiagas ir Branduolinės saugos įstatymo 1 priede nurodytas branduolines ir daliąsias medžiagas nustatytais kiekiais. Taip pat per 2023 m. VATESI išnagrinėjo ir suderino 2 paraiškas gauti vežimo leidimus ir išdavė radioaktyviųjų medžiagų vežimo patvirtinimo sertifikatą. 

Ūkio subjektų veiklos priežiūra

2023 m. VATESI specialistai atliko 59 ūkio subjektų veiklos patikrinimus. Patikrinimų metu nustatyti 27 pažeidimai, iš jų 16 – mažareikšmiai teisės aktų pažeidimai. Dar 1 pažeidimas nustatytas ne patikrinimo metu, o nagrinėjant VĮ Ignalinos atominės elektrinės pateiktus saugą pagrindžiančius dokumentus. Nustatyti pažeidimai nesukėlė tiesioginio žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio žmonėms ir aplinkai, tačiau yra susiję su tokio poveikio prevencija ir dėl to turėjo būti pašalinti laiku, vadovaujantis su VATESI suderintu priemonių planu. Visi nustatyti pažeidimai yra šalinami VATESI nustatytais terminais.

Neįprastieji įvykiai

2023 m. VĮ Ignalinos atominei elektrinei priklausančiuose branduolinės energetikos objektuose užregistruoti 3 neįprastieji įvykiai, kurie pagal Tarptautinę branduolinių ir radiologinių įvykių skalę (INES) buvo klasifikuoti žemiau skalės ribų / 0 lygiu ir neturėjo įtakos branduolinės saugos užtikrinimui. Branduolinė sauga Lietuvos branduolinės energetikos objektuose užtikrinama tinkamai.

Tarptautinių įsipareigojimų vykdymas ir tarptautinis bendradarbiavimas

2023 m. Lietuva tarptautinei bendruomenei pateikė informaciją, kad visas panaudotas branduolinis kuras iš abiejų galutinai sustabdytų Ignalinos AE energijos blokų yra saugiai perkeltas į panaudoto branduolinio kuro saugyklas ir tęsiami nebereikalingų sistemų dezaktyvavimo ir išmontavimo bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo darbai. Branduolinės saugos konvencijos peržiūros susitikime patvirtinta, kad Lietuva tinkamai įgyvendina prisiimtus įsipareigojimus.

Branduolinio ginklo neplatinimo srityje Lietuvos įsipareigojimai vykdomi tinkamai – Lietuvos Respublikoje esančios branduolinės medžiagos, branduolinės dvejopo naudojimo prekės, vykdomi moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla, susijusi su branduolinio kuro ciklu, naudojami tik taikiems tikslams. Tai patvirtina Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) inspektorių vykdomi patikrinimai ir kasmet mūsų šaliai teikiamos teigiamos TATENA garantijų įgyvendinimo ataskaitos išvados.

VATESI 2023 m. veiklos ataskaitos leidinį „Branduolinės energetikos sauga Lietuvoje” rasite čia.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) informacija 

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"