Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Pavasaris – elektrinių paspirtukų metas. Ką reikėtų žinoti apie atsakingą naudojimąsi jais?

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, sparčiai populiarėja ličio jonų baterijomis varomi elektriniai dviračiai ir paspirtukai. Naudojimasis jais mažina išmetamų teršalų kiekį ir išlaidas, kurias tektų skirti automobilio degalams ir priežiūrai. Kaip elgtis baterijos gedimo atveju – remontuoti bateriją ar keisti nauja ir kaip pasirūpinti naudojimui netinkamu akumuliatoriumi? 

Elektriniai dviračiai ar paspirtukai, palyginti su automobiliais, kainuoja mažiau, be to, sutaupo pinigų, kuriuos tektų skirti degalams, ypač didėjant naftos ir dujų kainoms. Neturintys dviračio ar paspirtuko, gali pasinaudoti dalijimosi paslauga netgi kelionei į darbą arba išbandyti šias transporto priemones prieš įsigyjant.

„Taigi, turime itin didelį nepanaudotą potencialą sumažinti išmetamų teršalų kiekį, spūstis ar nelaimingų eismo įvykių skaičių. Jei kai kurie namų ūkiai, turintys du automobilius, vieną iš jų pakeistų elektroniniu dviračiu ar paspirtuku, kasmet sutaupytų pinigų už degalus, draudimą, techninę priežiūrą ir automobilių parkavimą", – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO), Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovė Asta Pakštaitė-Marcinkienė.

Jai antrina ir viena pirmųjų Vilniuje elektrinių paspirtukų remonto paslaugas teikiančios įmonės „Pozitronas" direktorius Andrius Kučinskas: „Per ilgametę darbo patirtį pastebėjome, kad žmonėms vis labiau ir labiau rūpi tausoti gamtą bei rūpintis aplinka. Dažnas klientas linkęs keisti automobilį į elektrinį paspirtuką ir naudoti jį kaip greito susisiekimo transporto priemonę Vilniaus mieste."

Kodėl tokia svarbi baterija?

Elektrinių dviračių ar paspirtukų, kaip ir buityje naudojamų elektronikos prietaisų, pavyzdžiui, išmaniųjų telefonų, eksploatacijos laikas gali sutrumpėti dėl ribotos galimybės pakeisti arba suremontuoti ličio jonų baterijas.

Kai kurie dviračių gamintojai atkreipia dėmesį, kad baterijų remontas nėra itin saugus ir teikia ribotą naudą aplinkai bei ragina žmones vietoj to pirkti naujus originalius akumuliatorius. Baterijų remonto įmonės atsikerta, kad nesant galimybės naudotis remonto paslaugomis, kai kuriems dviratininkams gali nelikti kitos alternatyvos, kaip tik pakeisti visą dviratį.

„Tačiau kartais baterijos gedimas gali būti nedidelis ir dėl jo nebūtina keisti visos baterijos. Tokiais atvejais ličio jonų baterijos remontas galėtų padėti sutaupyti išteklių ir vartotojų išlaidų, mažiau susidarytų atliekų. Nesant remonto galimybių, didėja elektronikos atliekų srautas, prarandamos retos medžiagos, vartotojai gali patirti nereikalingų išlaidų, – sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Nors šiuo metu Europos Sąjunga daugiausia dėmesio skiria elektromobilių baterijoms (norima, kad jos būtų surenkamos visos), diskutuojama ir apie tai, kad elektrinių dviračių ir motorolerių baterijoms turėtų būti taikomi minimalūs remonto ir keitimo reikalavimai, t. y., baterijos būtų projektuojamos taip, kad jas būtų galima lengvai ir saugiai išimti bei pakeisti. Tokių su gaminių tvarumu susijusių reikalavimų atsiranda vis daugiau ir tai yra neišvengiamybė, siekiant taupyti gamtos resursus."

A. Kučinskas sako, kad didesnių problemų pakeisti ar atnaujinti pačius baterijų blokus ar su jais susijusius komponentus nekyla. Visgi, jis pripažįsta, kad dažniausiai klientai pageidauja mažesnės paslaugų kainos, o pasirinkimas taisant elektrinio dviračio ar elektrinio paspirtuko bateriją yra gana ribotas.

„Tais atvejais, kai užtenka pakeisti baterijos komponentus, tą ir atliekame, nes ir kaina pigesnė. Jeigu visos celės ar jų blokai yra neatstatomai sugedę, klientui siūlome naujos baterijos gamybą", – sako „Pozitrono" vadovas.

Sezono metu „Pozitronas" per mėnesį vidutiniškai sulaukia iki 100 užklausų dėl elektrinių dviračių ir elektrinių paspirtukų baterijų.


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"