Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Meras lankėsi Sellafieldo (Jungtinė Karalystė) atominės pramonės komplekse

Visagino savivaldybė kartu su kitais pasaulio miestais įgyvendina tarptautinį projektą NuSPACES – „Nuclear Spaces: Communities, Materialities and Locations of Nuclear Cultural Heritage“ (liet. Branduolinės erdvės: branduolinio kultūros paveldo bendruomenės, medžiagos ir vietos). Įgyvendinant šį projektą, gegužės 16-20 dienomis atstovai iš įvairių šalių buvo pakviesti atvykti į Jungtinėje Karalystėje, Sellafielde esantį atominės pramonės kompleksą.

Darbinėje išvykoje Visagino savivaldybę atstovavo Visagino savivaldybės meras E. Galaguz, Administracijos Strateginio planavimo ir investicijų valdymo skyriaus vedėja V. Abaravičienė bei VĮ IAE darbuotojai.

Darbinės sesijos metu projekto dalyviai aplankė UK atominės pramonės kompleksą, Beacon Museum pristatytą ekspoziciją, skirtą atominei pramonei, bei į UNESCO sąrašą įtrauktą nacionalinį Lake District parką.

Atominės energetikos muziejuje dalyviai susipažino su pristatyta atominės energetikos Sellafielde praeitimi, dabartimi ir ateitimi. Projekto dalyviams taip pat pristatyta įdomi Whitehaven miesto-palydovo vietos valdžios įkurto archyvo (Whitehaven Local Record Office) patirtis, renkant aplink atominį objektą gyvenančių žmonių istorijas ir archyvuojant jas kaip regiono nematerialųjį paveldą: gyventojų, Sellafieldo darbuotojų patirtis, pasakojimus, atsiminimus ir asmenines istorijas – knygose,  garso ir vaizdo įrašuose. 

Sellafieldo atominės pramonės komplekse, kaip ir Ignalinos atominėje elektrinėje, vyksta eksploatacijos nutraukimo darbai. Projekto dalyviai apsilankė ne tik pačiame energetiniame objekte, bet ir Žemo aktyvumo atliekų saugykloje, kur buvo pristatyti vykdomi darbai ir kasdien kylantys iššūkiai. Šiuo metu Sellafielde vykdomi eksploatacijos nutraukimo darbai, šiame objekte dirba virš 11000 darbuotojų.

Projekto dalyviai dalinosi savo šalių ir institucijų patirtimis kuriant branduolinį kultūros paveldą, diskutavo apie ateities planus, aiškindami vystomų objektų, idėjų svarbą vietiniu, nacionaliniu, regioniniu ir tarptautiniu mastu. Bendrų aptarimų metu tyrinėti iššūkiai ir geriausios praktikos, kuriant branduolinės kultūros paveldą, archyvuojant istorinę atmintį apie branduolinę pramonę ir organizuojant dokumentus, susijusius su eksploatavimo nutraukimu.

Branduolinis kultūros paveldas – sparčiai auganti sritis daugelyje Europos šalių dėl branduolinės įrangos eksploatavimo nutraukimo ir jo poveikio vietos bendruomenėms bei iššūkio apsaugoti branduolines atliekas ir apsaugoti ateities kartas.

NuSPACES bendradarbiauja su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis, siekdama dokumentuoti ir nagrinėti branduolinio kultūros paveldo kūrimą trijose šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje ir Lietuvoje bei formuoti naują šios srities tyrimus ir praktiką. Įgyvendinant projektą nagrinėjamos šios sritys: istorija, materialusis paveldas, nematerialusis paveldas, gamtos paveldas, pastatytas paveldas, kaimo paveldas, miesto paveldas, archyvai, paminklai - vietos, bibliotekos, objektai, kolekcijos, klimato kaita, ekologija, paveldo vertybes - tapatybė, turizmas, tvarumas, muziejai.

 


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"