Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Klausimai ligonių kasos atstovams – iš aktyvių Visagino senjorų

Visagino savivaldybės Socialinės paramos skyrius antrą kartą šiais metais pakvietė ligonių kasos atstovus į susitikimą aptarti su sveikatos priežiūra susijusių klausimų.

Pirmasis susitikimas birželį buvo skirtas Savivaldybės darbuotojams ir jame kalbėta apie dalyvavimo prevencinėse programose svarbą. Antrajame paprašyta miesto senjorus išsamiau supažindinti su sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka, atsakyti į klausimus, kokias paslaugas gydymo įstaigose jie gali gauti nemokamai, už ką reikia mokėti ar prisimokėti, kokiomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamomis prevencinėmis programomis gali pasinaudoji 65 metų ir vyresni gyventojai, kokios yra sąlygos, norint gauti sanatorinį gydymą ar kitokią medicininę reabilitaciją, apmokamą PSDF lėšomis, ir kt.

Į renginį pakviesti Visagino pensininkų klubo valdybos, prie Savivaldybės įkurtos jos Senjorų tarybos nariai ir kiti miesto senjorai. Kaip teigia susitikimus koordinavusi Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolita Zabulytė, Visagino senjorai – gana aktyvūs, jiems rūpi daugelis klausimų, o sveikatos priežiūra – itin opi sritis, kurioje yra daug neaiškumų.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus patarėja Aldona Stukienė ir Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vyriausioji specialistė, atstovė Visagine Jelena Chrobostova bendrais bruožais stengėsi išdėstyti, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį, norint nemokamai gauti iš PSDF kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas.

Jų teigimu, dėl skirtingų patirčių kiekvieno žmogaus žinios gali būti skirtingos, todėl ligonių kasų specialistai, susitikdami su visuomene, siekia paaiškinti, į ką atkreipti dėmesį, kad būtų kuo mažiau nesusipratimų. Renginyje nemažai dėmesio skirta šeimos gydytojo teikiamoms skatinamosioms paslaugoms, tokioms kaip slaugos personalo procedūros namuose, neįgaliųjų sveikatos priežiūra ir kt. Senjorai supažindinti su naujomis kompensuojamomis paslaugomis – tam tikroms grupėms gyventojų profilaktiškai atliekama patikra dėl hepatito C viruso infekcijos, skiepijimu nuo COVID-19 ligos.

Taip pat kalbėta apie šeimos gydytojo atliekamus tyrimus, neinfekcinių ligų profilaktiką ir kontrolę,  skiepus nuo pneumokokinės infekcijos, prevencines programas, medicininės reabilitacijos skyrimo sąlygas ir trukmę, procedūrų skaičių, nuo 2022 metų liepos 1 d. kompensuojamus vaistus skausmui malšinti. Paaiškinta, kada už sveikatos priežiūros paslaugas gali tekti mokėti, kas įtraukta į mokamų paslaugų sąrašą, kaip patekti pas gydytojus specialistus su siuntimu, aptartos laukimo pas gydytojus eilės.

Priminta, kad siuntimas pas gydytoją specialistą galioja 60 dienų. Per šį laikotarpį pacientas privalo užsiregistruoti asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti. Akcentuota ir tai, kad pacientui pasirinkus brangiau kainuojančias paslaugas, šis pasirinkimas turi būti patvirtintas parašu. Prie brangiau kainuojančių paslaugų priskiriami atvejai, kai savo iniciatyva, leidus gydančiam gydytojui, pasirenkamos brangiau kainuojančios paslaugos, medžiagos, tyrimai, vaistai, medicinos pagalbos priemonės, procedūros. Šiais atvejais pacientas apmoka pasirinktų ir PSDF lėšomis apmokamų paslaugų, medžiagų, tyrimų, vaistų, medicinos pagalbos priemonių, procedūrų kainų skirtumą į gydymo įstaigos kasą.

Ši žinia sukėlė didžiausią Visagino senjorų nepasitenkinimą. Jie piktinosi, kad gydytojai pacientų apie tokias galimybes neinformuoja, liepia patiems nusipirkti vaistų, priemonių ir pan. Pateiktas pavyzdys, kaip privačioje gydymo įstaigoje Vilniuje, turinčioje sutartį su ligonių kasa, visaginietei liepta pačiai sumokėti už akių lęšiuką, nors tuo atveju turėjo būti mokama tik priemoka.

Susitikimo dalyviai ragino apie mokėjimus nuolat priminti gydymo įstaigoms, nes būtent jos turėtų teisingai informuoti pacientus. Be to, anot jų, ši ir kita aktuali informacija turėtų būti skelbiama rajonų spaudoje.

Renginyje teirautasi apie nemokamus skydliaukės tyrimus, kompiuterinės tomografijos galimybes esant komplikacijoms po onkologinio gydymo, kompensuojamuosius vaistus neįgaliesiems, ar apie vaistų kompensavimo pokyčius informuojami medikai. Domėtasi dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimu, vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugomis ir kt.

Ligonių kasos atstovai paaiškino, kad šeimos gydytojai tyrimus pacientams nemokamai gali atlikti tik jiems priskirtos normos ribose ir pagal kompetenciją (dėl skydliaukės – tik jos funkcijos tyrimą (tirotropinį hormoną (TTH), o gydytojai specialistai (esant skydliaukės problemoms – endokrinologas) gali nemokamai atlikti kitus. Jei, pavyzdžiui, nenorima laukti eilėje pas gydytoją specialistą, tą patį tyrimą šeimos gydytojas gali atlikti mokamai ir tai bus teisėta, jei pacientas pats nuspręs už jį sumokėti. Pacientas taip pat gali rinktis mokamą paslaugą, jei nori patekti pas gydytoją specialistą be eilės, be siuntimo, jei ne gydytojas skiria, o pats prašo padaryti vienokį ar kitokį tyrimą.

Stengtasi atsakyti į visus susitikimo dalyvių klausimus, o į tuos, į kuriuos nebuvo galimybės atsakyti iš karto, neišanalizavus situacijos, susitarta atsakyti asmeniškai vėliau.

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galite pateikti el. paštu info@vlk.lt  arba ligonių kasų informacijos telefonu (8 5) 232 2222.


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"