Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Dalia Savickaitė – Rytų Aukštaitijos kultūrinio gyvenimo metraštininkė

Į Anykščių L. ir S. Didžiulių viešąją biblioteką paštu atkeliavo dovana – žurnalistės, bibliotekininkės, kultūrologės Dalios Savickaitės nauja knyga „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji II“ (2020 m.). Šis straipsnių rinkinys – tai ne tik puiki dovana Visagino miestui, švenčiančiam 45-erių metų sukaktį, bet ir džiugus kultūrinis įvykis visam Utenos regionui.

D. Savickaitės knygoje spausdinami straipsniai ne tik apie Visagino žymius žmones, bet ir apie kitus, Rytų Aukštaitijoje sutiktus kūrybingus žmones: rašytoją Gintarę Adomaitytę, AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėją Audronę Berezauskienę, Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos direktorę Vidą Garunkštytę, kino menininką Eugenijų Ostašenkovą, šviesaus atminimo kraštotyrininkę, kultūrologę Ireną Seliukaitę, garsiausią Lietuvos žolininkę Eugeniją Šimkūnaitę ir kitus. Knygos autorė patraukliai rašo apie Utenos regiono žmones, jai įdomi Rytų Aukštaitijos etnografija, religinės ir tautinės mažumos, Ignalinos krašto gamtosauga, miškininkystė, žvejyba, šio krašto istorija.
Pastaruoju metu Dalia dirba Visagino viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja. Jos dėka užsimezgė graži draugystė tarp Visagino ir Anykščių viešosios bibliotekos darbuotojų. Visaginiečiai bibliotekininkai yra keletą kartų viešėję Anykščių viešojoje bibliotekoje, o AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojos dalyvavo Visagino VB organizuotame seminare „Kraštotyra – kertinis krašto istorijos pažinimo akmuo“, skaitė pranešimus, dalinosi savo darbo patirtimi.
Savickaitė – pamario dukra, pamilusi Ignalinos kraštą ir jo žmones. Meilę herojams liudija tokie Dalios žodžiai: „Man teko laimė daugiau nei pusę šimto metų būti šalia tų, kurie savo kasdieniu darbu kūrė Lietuvos istoriją. Mano herojai labai skirtingi. Vienų veikimo laukas – artimiausioji aplinka, kitų – visas regionas. Vieni jau išėję anapilin, kitus dar sutinkame gatvėse. Apie daugumą mano knygoje pristatomų žmonių nerašys istorijos vadovėliai, bet jų buvimai nepakartojami. Jie visą gyvenimą stengėsi nusimesti tą rūbelį, kuriuo juos vos gimusius apvilko taip vadinamos visuomenės normos. Savo vartotojiškoje kasdienybėje įpratome vertinti vadovus, abejotino reikšmingumo žvaigždes, jų pseudoelitą, jų siūlomas vertybes. <...> Mano herojai, dažniausiai, man ne vieną dešimtmetį pažįstami žmonės, kurių pasiekimus ir pergyvenimus, kaitą ir augimą teko stebėti“. Asmenybės, aprašytos straipsnių rinkiniuose „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji“ – tai ne kažkokios įžymybės, bet nedidelių miestelių žmonės Lietuvos pakraščiuose, ramiai besidarbuojantys kūrybinio darbo arimuose. Anot Dalios, „ta ramybė – ne lindėjimas savo kiaute, nematant tave supančio pasaulio. Tai gebėjimas sukurti savo pasaulį, labai turtingą, prisodrintą spalvų, gebėjimas turėti savo poziciją. Tas mikropasaulis nelieka tik žmogaus nuosavybe – jis veikia aplinką, joje esančius žmones ir parodo, kaip kiekvienas kuriantis, kūrybingai priimantis kiekvieną iššūkį, keičia ir pildo gyvenimą. Ir šviesu nuo tokių žmonių“.
Kultūrologė Dalia yra veikli, kūrybinga moteris. Jaunystėje mergina įgijo bibliotekininkės specialybę, tačiau likimas panorėjo, kad ji dirbtų ne vien tik bibliotekoje. Nuo 1986 m. D. Savickaitė yra Ignalinos literatų klubo „Lelija“ narė. 1985–1992 m. dirbdama Dūkšto bibliotekoje, ji aktyviai dalyvavo kraštotyrinėje veikloje bei organizavo Dūkšto bendruomenės kultūrinius renginius. 1991–2008 m. Dalia dirbo kultūrologe Aukštaitijos nacionaliniame parke ir čia tapo žinoma kaip puiki ekspedicijų ir etnografinių renginių Aukštaitijos nacionaliniame parke organizatorė bei vedėja. 1994–2007 m. D. Savickaitė – parko leidinio „Ladakalnis“ redaktorė. Šviesios atminties kultūrologė, kraštotyrininkė I. Seliukaitė apie anuomet augantį leidinio „Ladakalnis“ populiarumą taip rašė: „Šio legendinio leidinio tuo metu laukė ne tik ignaliniečiai, jį graibstė Vilniuje, saugojo ir kaupė etninės kultūros specialistai, kraštotyrininkai. Šis laikraštis tapo svarbiu tradicinės kultūros autentiškų aprašų šaltiniu. O Daliai jis tapo žurnalistinio darbo stipria pradžia“.
Nuo 2013 m. Dalia yra laikraščio „Utenos apskrities žinios“ korespondentė. Šiame laikraštyje ji įgyvendina unikalų projektą „Protakos: Utenos regione sukurto ir kuriamo kultūrinio savitumo sklaida“. Laikraščio „Utenos apskrities žinios“ kultūriniame priede „Protakos“ rašoma apie Rytų Aukštaitijos krašte sukurtą ir kuriamą kultūros paveldą. Projektu siekiama įamžinti kultūrinį ir kraštovaizdžio savitumą, kultūros lauke veikiančius asmenis. D. Savickaitės ir kitų „Protakos“ bendradarbių straipsniais keliama Utenos regiono visuomenės savivertė, skatinamas laikraščio skaitytojų patriotizmas ir pilietiškumas.

Žurnalistė yra išleidusi knygas: „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji“ (2017 m.), „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji II“ (2020 m.). D. Savickaitė bendraautorė leidinių: „Ignalinos girių paunksmėje“ (2005 m.), „Ažvinčių kraštas: tolumos ir artumos“ (2017 m.), „Ignalinos miškų urėdija – krašto turtų sergėtoja“ (2017 m.), „Mano miestas Visaginas“ (2009 m.). Dalios kūryba publikuojama Ignalinos rajono literatų kūrybos rinktinėse „Aukštaitiškas kalbėjimas į širdis“ (2001 m.) ir „Banguojantys žodžiai“ (2016 m. ).

Priminsime, kad anykštėnams dėmesį knygų autorė parodė ir savo  pirmojoje knygoje „Rytų Aukštaitijos keliuose sutiktieji“ (2017 m.). Net keturi pirmosios knygos herojai yra susiję su Anykščiais. Straipsnyje „Lietuvos paribio kultūros sargas“ Dalia parašė apie šiltą, be galo komunikabilų kunigą Marijoną Savicką, kilusį iš Traupio apylinkių, Mielagėnų parapijoje besidarbuojantį beveik keturis dešimtmečius. Publikacijoje „Kuriantys regiono merai“ žurnalistė nupiešė netipišką Anykščių rajono savivaldybės mero Sigučio Obelevičiaus paveikslą, parodydama jį ir kaip gamtininką, ir kaip netipišką valdininką. Straipsnį „Ar galima mylėti Bronių?“, Dalia paskyrė  gamtininkui, mokslininkui biologui Broniui Šablevičiui, kilusiam iš Anykščių rajono. Apie Bronių Dalia parašė labai jautriai, su meile, nes su šiuo gamtininku ilgus metus drauge dirbo Aukštaitijos nacionaliniame parke. Apybraižoje „Dvi šviesos palytėtos paukštės“ knygos autorė apžvelgė šviesaus atminimo režisierių šeimos Vytauto ir Galinos Germanavičių gyvenimą ir veiklą.
Džiugu, kad D. Savickaitės darbai yra pastebėti ir įvertinti. Ji yra apdovanota padėkos raštais už nuoširdų darbą ir svarų indėlį, puoselėjant Rytų Lietuvos tradicijas, tautinių ir pilietinių jausmų ugdymą bei aktyvią kultūrinę ir organizacinę veiklą. 1999 m. už publicistinius straipsnius Dalia apdovanota II laipsnio diplomu. 2009 m. Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas prie LR Vyriausybės visuomenininkę, kultūrologę iš Ignalinos krašto apdovanojo diplomu „Už Rytų Lietuvos švietėjų kūrybinės minties skatinimą“. 2020 m. rudenį 60-mečio proga žurnalistę Dalią sveikino ir padėkos raštą įteikė Visagino savivaldybės meras Erlandas Galaguz.

Šiais metais Dalia šventė savo jubiliejų, tad dar kartą sveikiname ir dėkojame už dovaną anykštėnams. Sveikatos ir sėkmės knygos autorei, o knygai linkime gero kelio pas skaitytojus.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos
Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bibliotekininkė

Birutė VENTERAITIENĖ


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"