Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Informavimas apie projekto „Sedulinos alėjos atkarpos nuo Parko g. iki Visagino g. rekonstrukcija“ įgyvendinimą

Informuojame, kad pasibaigė projekto Nr. 07.1.1-CPVA-V-906-01-0007 „Sedulinos alėjos atkarpos nuo Parko g. iki Visagino g. rekonstrukcija“ įgyvendinimas. Projekto pradžia – 2020 m. gruodžio 14 d., projekto pabaiga – 2023 m. gruodžio 31 d.

Projektas buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ Nr. 07.1.1-CPVA-V-906 priemonę „Kompleksinė paslaugų plėtra integruotų teritorijų vystymo programų tikslinėse teritorijose“. Bendra projekto vertė su inžinerinėmis paslaugomis ir projektą viršijančiomis išlaidomis – 4 716 218,95 Eur, finansavimas Europos regioninės plėtros fondo ir valstybės biudžeto lėšomis – 3 365 929 Eur, Visagino savivaldybės administracijos įnašas į projektą – 1 350 289,95 Eur.

Projekto tikslas – prisidėti prie Visagino miesto vidinės plėtros ir verslo kūrimo didinimo, atnaujinant viešąją / bendruomeninę infrastruktūrą.

Projekto uždavinys – sukurti miesto gyventojams patogią ir verslo plėtrai palankią viešąją / bendruomeninę infrastruktūrą Sedulinos alėjoje.

PAGRINDINĖ PROJEKTO IDĖJA

 

Pagerinti viešosios erdvės kokybę išlaikant esamą alėjos erdvinę struktūrą. Sedulinos alėja projekte skirstoma į tris funkcines zonas: reprezentacinę (atkarpa nuo Parko g. iki fontano), poilsio (atkarpos nuo fontano iki Visagino g. centriniai takai), komercijos ir kavinių (atkarpos nuo fontano iki Visagino g. šiaurinis ir pietinis takai).

PROJEKTO METU IŠSAUGOTA AUTENTIKA IR INTEGRUOTI NAUJI PROJEKTINIAI SIŪLYMAI:

Įgyvendinant projektą demontuoti Sedulinos alėjos esami pėsčiųjų takai, laiptai, suolai, dalis atraminių sienelių ir esami takų šviestuvai.

Abiejuose alėjos galuose įrengti platūs laiptai, kylantys į 2,5 m aukštį.

Projekto metu atlikta laiptų rekonstrukcija, pakopose integruojant pandusus, kuriais būtų galima patogiai užvežti dviratį, vežimėlį ar užkilti žmonėms su fizine negalia.

Pakopų panaikinimas bei išlaikytas 4,5–5 m takų plotis, pritaikant važiuoti aptarnaujančiam transportui, sudaro sąlygos takus valyti mechanizuotu būdu.

Sedulinos alėjoje esama prastos būklės betono plokščių danga pakeista į ilgaamžiškesnę granito plytelių dangą.

FONTANAS. Alėjos akcentas – fontanas. Jis rekonstruotas integruojant apšvietimą ir papildomas vandens sroves, bet išlaikyta pienės pūko idėja ir greta jo esantys skulptūriški šviestuvai.

 

Rytinėje fontano pusėje suformuota platesnė alėjos dalis su pakyla. Pakyla galės būti naudojama kaip scena gatvės muzikos atlikėjams, nedidelių renginių ar šiltuoju sezonu lauko kavinių muzikos erdvė. Scena gerai apšviečiama vakarinės saulės, gerai matoma ir nuo fontano erdvės.

ŽELDYNŲ TVARKYMAS. Alėjos rekonstrukcijos metu išsaugoti esami medžiai. Jie yra vertingi savo gamtiniu požiūriu bei formuoja alėjos charakterį, jos erdves, suteikia jaukumo.

Vis dažnesnė miestų problema yra staigios liūtys ir dideli kritulių kiekiai. Staigių liūčių suvaldymas yra naujasis iššūkis miestams prisitaikant prie besikeičiančio klimato.

Tam pasiūlytas šiuolaikiškas ir pažangus šios problemos sprendimo būdas –lietaus vandens nuvedimas ir surinkimas želdinių zonose – gėlynuose, krūmų ir vejos plotuose. Augalai geba sukaupti ir išgarinti didelį kiekį vandens, pagerėja augalų augimo sąlygos, nereikia jų laistyti.

Bene didžiausią estetinį poveikį rekonstruojamai alėjai sukurs daugiamečių gėlių plotai, kurie sužydės visomis spalvomis pavasarį.

 

Įvairių daugiamečių augalų gėlynai sukurs patrauklias kompozicijas iš besikeičiančių žiedų spalvų, faktūrų, kurios bus estetiškos bene visais metų laikais. Pasodintiems daugiamečiams augalams bus reikalinga minimali nuolatinė priežiūra.

Dangos įrengtos su nuolydžiais į želdinių zonas, o nuleisti bortai iki takų lygio arba bortuose paliekami tarpai leis vandeniui patekti į pažemintus gėlynų plotus.

Tokiu principu įrengtose viešosiose erdvėse sumažinamas lietaus tinklų poreikis – jie reikalingi tik pavasarį polaidžio metu, o visai nenaudojami esant sausesniam sezonui, nes visas vanduo bus sukaupiamas žaliuosiuose plotuose. Miestiečiai pajus ir kitą teigiamą poveikį – vėsesnį ir drėgnesnį alėjos mikroklimatą, sumažėjusį karščio salos efektą, kuomet įkaitęs grindinys sausina ir kaitina orą. Vanduo ir drėgmė viešojoje erdvėje mažina karščio salos efektą, gerina mikroklimatą, drėkina orą.

 

ALĖJOS APŠVIETIMAS. Teritorija apšviesta energiją taupančiais LED šviestuvais, autonomiška apšvietimo valdymo sistema reaguoja į esamas sąlygas.

Įrengtos daugiafunkcės atramos, kuriose sutalpinamos visos reikalingos funkcijos: bendras apšvietimas, prožektoriai akcentams (fasadams, freskai, fontanui ir kt., vienspalviai arba RGB), bevielis internetas WIFI, vaizdo stebėjimo kameros, garso kolonėlės, kištukiniai lizdai ir vandens jungtys (lauko prekybai), elektromobilių ar elektrinių paspirtukų įkrovimo stotelė, judesio sensoriai.

Sedulinos alėjos atviras daugiausiai grindinio turinčias erdves praturtins  dekoratyvūs šviesos akcentai – trafaretų projektoriai. Tamsiu paros metu grindiniai apšviečiami subtiliais ornamentais. Šviesos ir šešėlių žaismas suteiks patrauklumo ir jaukumo lankytojams.

Projektoriai integruoti į šviestuvų atramas, o jų šviečiamo ornamento trafaretai lengvai keičiami. Tai suteiks galimybę alėjos akcentus pritaikyti sezoniškumui, papuošti švenčių metu (pvz. Kalėdų šventėms).

 

MAŽOJI ARCHITEKTŪRA – ĮTAISINIŲ KONCEPCIJA

 

Sedulinos alėjoje įrengti nauji suolai, kurių stilistika ir formos išraiška artima aplinkai. Aiškių geometrinių formų, didelėmis grupėmis statomi suolai centrinėje reprezentacinėje alėjos atkarpoje (tarp Parko g. ir fontano). Suolų paviršiui ir atlošams naudojama mediena, nes tai yra pati tinkamiausia mūsų klimatinėmis sąlygomis medžiaga. Vasarą medis įkaista, o žiemą įšąla daug mažiau nei metalas ar betonas. Kokybiškai apdirbtas medis neįgeria drėgmės, todėl patogiausias sėdėti žmonėms.

Vietomis prie esamų aukštų atraminių sienelių pastatyti ilgi suolai su aukštomis atkaltėmis. Funkciškai patogūs ilgesniam poilsiui draugų kompanijoje bei vizualiai estetiški, uždengiantys esamas konstrukcijas.

Apibendrinus galima pasakyti, kad projekto įgyvendinimo metu buvo atlikta Sedulinos alėjos atkarpos nuo Parko g. iki Visagino g. (~390 m ilgis) rekonstrukcija, kurios metu atnaujinta pėsčiųjų alėjos atkarpos danga, dalinai demontuotos esamos atraminės sienutės, rekonstruoti laiptai, modernizuotas esamas fontanas, atnaujinta apšvietimo sistema ir kompleksiškai sutvarkyta aplinka (įrengti suoliukai, šiukšliadėžės, apželdinta teritorija). Įdiegus atnaujintą infrastruktūrą garantuotas pėsčiųjų patogumas ir saugumas bei sukurta estetiška viešoji erdvė gyventojams ir miesto svečiams, užtikrintos palankesnės sąlygos vietos verslininkams.

 


Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"