Svetainės struktūra Standartinė versija
lt
en ru

Informacija gyventojams apie tymus

Informacija gyventojams apie tymus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje šiais metais iš viso patvirtinti 642 tymų atvejai (iš jų 154 vaikai ir 488 suaugusieji). Daugiausia atvejų registruojama Kauno (350 atvejų) ir Vilniaus (214 atvejų) apskrityse.
Primename, kad geriausia šios ligos prevencija – skiepai. Dabar Lietuvoje vaikai pagal Nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Didžiausios rizikos grupėje atsiduria neskiepyti vaikai ir iki 1964 m. gimę asmenys. Jei abejojate, ar buvote skiepyti, arba kaip seniai buvote skiepyti ir norite pasiskiepyti, kreipkitės pas savo šeimos gydytoją ir pasikonsultuokite.
Asmenys, nežinantis savo skiepijimo būklės, gali atlikti laboratorinį tymų specifinių antikūnų nustatymo tyrimą mokamai gydymo įstaigoje, kurioje yra registruoti.
Asmenys neturėjusieji kontakto, tačiau norintys pasiskiepyti nuo tymų, gali pasiskiepyti mokamai gydymo įstaigoje prie kurios yra registruoti.

Informacija sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims

Sąlytį su asmeniu, kuriam įtariama tymų diagnozė, turėjusius nustato NVSC departamentų specialistai. Įtarus tymų atvejį yra skiepijami sąlytį turėję asmenys. Asmuo, kuris žino, kad buvo kontakte su sergančiu tymais ir dėl tam tikrų priežasčių nebuvo įtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į NVSC Utenos departamento Visagino skyrių.
Sąlytį turėję su sergančiuoju tymais poilsio ir švenčių dienomis dėl skiepijimų atlikimo gali kreiptis į:

  • VšĮ Visagino ligoninę tel. (8 386) 74 643 (registruoti prie VšĮ Visagino pirminės sveikatos priežiūros centro);
  • UAB „Sedulinos sveikatos centrą“ tel. 8 610 16 697,  tel. 8 659 28 644 (registruoti UAB „Sedulinos sveikatos centre“).

Kas yra tymai?

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Koks sukėlėjas?

Tymų sukėlėjas priklauso Paramyxovirus šeimos Morbillivirus genčiai. Tai vieno antigeninio tipo RNR turintis virusas, mažai atsparus išorinėje aplinkoje. Tymų virusai yra ypač lakūs, todėl nesiėmus specialių priemonių, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Virusas labai jautrus ultravioletiniai radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža.

Kaip užsikrečiama tymais?

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga. 

Kokie yra tymų simptomai?

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Koks gydymas?

Specifinių tymų gydymo priemonių nėra, taikomas simptominis gydymas. Pagrindinė tymų prevencijos priemonė – skiepai.


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"