Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Informacija apie priimtą sprendimą dėl Ignalinos atominės elektrinės įrangos išmontavimo ir dezaktyvavimo darbų

Informacija apie priimtą sprendimą dėl Ignalinos atominės elektrinės 1-ojo ir 2-ojo blokų mažo druskingumo vandens kaupimo talpų (152/1,2a ir 152/1,2b past.) įrangos išmontavimo ir dezaktyvavimo (2219 projektas) galimybių

1. Planuojamos ūkinės veiklos užsakovas - VĮ Ignalinos atominė elektrinė, Elektrinės g. 4, K47, Drūkšinių k., LT-31152, Visaginas.

Tel. (8 386) 28905, faks. (8 386) 24387, el. p.: iae@iae.lt.

2. Poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjas - VĮ Ignalinos atominė elektrinė, Elektrinės g. 4, K47, Drūkšinių k., LT-31152Visaginas. Tel. (8 386) 28349, faks. (8 386)24387, el. p.: iae@iae.lt.

3. Planuojamos ūkinės veiklos pavadinimas - IAE 1-ojo ir 2-ojo blokų mažo druskingumo vandens kaupimo talpų (152/1,2A ir 152/1,2B past.) įrangos išmontavimas ir dezaktyvavimas (2219 projektas).

4. Planuojamos ūkinės veiklos vieta - Utenos apskr., Visagino sav., Ignalinos atominės elektrinės (toliau – IAE) teritorija.

5. Planuojamos ūkinės veiklos aprašymas. PŪV tikslas – išmontuoti ir dezaktyvuoti 152/1A,B, 152/2A,B statinių ir B1,2 bl. 012, 014 patalpų įrenginius, kurių eksploatavimas jau nutrauktas, siekiant vėliau atlikti pirminį susidariusių atliekų apdorojimą ir galutinai jas sutvarkyti pagal galiojančių šią veiklą reglamentuojančių norminių dokumentų reikalavimus. PŪV bus vykdoma dviem atskirais etapais. 1-ojo etapo vykdymas numatytas 2023–2024 metais, kuomet bus išmontuojama 152/1,2A ir 152/1,2B stat. ir B1 ir B2 blokų 012, 014 pat. technologinė įranga ir vamzdynai, o 2-asis etapas yra numatytas 2024-2025 m., kuomet bus išmontuojamos likutinės 152/1,2A ir 152/1,2B statinių, technologinių šachtų ir B1 ir B2 bl. 012, 014 pat. inžinerinės sistemos (elektros energijos tiekimas, apšvietimas, kanalizacija, kt.). Pagrindinė technologinė įranga ir vamzdynai, kurie bus išmontuoti PŪV 1-ojo etapo metu: talpų metalinė apdaila, 152/1,2 A ir 152/1,2B statinių vamzdynai, B1 ir B2 blokų 012 ir 014 pat. siurbliai ir vamzdynai. 2-ojo etapo metu bus išmontuojama 152/1,2A ir 152/1,2B statinių, technologinių šachtų ir B1 ir B2 bl. 012, 014 pat. inžinerinių sistemų įranga: kontroliniai matavimo prietaisai, ortakiai, pagalbinė technologinė įranga, kabeliai, technologinės spintos, liuminescencinės lempos, asbesto turinčios medžiagos. Iš viso PŪV 1-ojo ir 2-ojo etapų apimtyje bus išmontuota apie 387,13 t įrangos ir susidarys 104,9 t betono atliekų. Įrangai išmontuoti bus naudojami išardymo, mechaninio ir terminio pjaustymo metodai. Išmontuotos įrangos dezaktyvavimo procesas daugiausiai bus vykdomas šratasraučio, šrataisvaidžio įrenginiais bei bus taikomas apdorojimas didelio slėgio vandeniu. Bendras numatomas antrinių atliekų kiekis: kietųjų radioaktyviųjų atliekų - 9,698 t, skystųjų radioaktyviųjų atliekų - 50 t. Išmontavimo ir dezaktyvavimo darbų metu visos susidarančios gamybinės nuotekos ir skystosios radioaktyviosios atliekos bus surinktos ir perdirbtos IAE esančiame skystųjų radioaktyviųjų atliekų perdirbimo komplekse.

6. Priemonių, numatytų neigiamam poveikiui aplinkai išvengti, sumažinti, kompensuoti ar jo pasekmėms likviduoti, aprašymas:

  • numatyta, kad oro teršalai pjaustymo metu bus valomi mobiliaisiais filtravimo įrenginiais, taip pat esamais ventiliacijos sistemų aerozoliniais filtrais;
  • numatyta, kad dezaktyvavimas bus atliekamas A1 ir A2 bl. pirminio atliekų apdorojimo baruose, taip pat 130/2 pastate šių barų įrenginiais. PŪV metu apie 80,1 % radioaktyviųjų atliekų bus dezaktyvuota iki nebekontroliuojamųjų radioaktyvumo lygių (0 klasė). А klasės atliekos, kurios sudarys apie 19,9 % išmontavimo atliekų masės, bus talpinamos į Landfill atliekyną kaip A klasės labai mažai radioaktyvios trumpaamžės atliekos.
  • numatyta faktinių radioaktyviųjų išmetimų į aplinkos orą iš pastatų, kuriuose bus vykdomi išmontavimo darbai, taip pat darbo vietų apšvitos stebėsena.

7. Pateiktos poveikio aplinkai vertinimo subjektų išvados:

Visagino savivaldybės administracija; Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos; Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamentas; Radiacinės saugos centras; Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos Panevėžio – Utenos teritorinis skyrius; Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija pritarė PAV ataskaitai ir planuojamai ūkinei veiklai.

8. Visuomenės informavimas ir dalyvavimas. Informacija apie visuomenės viešą supažindinimą su PŪV poveikio aplinkai vertinimo ataskaita buvo skelbiama: respublikiniame laikraštyje „Lietuvos rytas“ (2022-09-29), Visagino m. savaitraštyje „VIS INFO“ (2022-09-23),Visagino savivaldybės administracijos tinklalapyje (http://www.visaginas.lt), Ignalinos AE tinklalapyje (http://www.iae.lt). Elektroninę PAV ataskaitos versiją buvo galima peržiūrėti ir laisvai atsisiųsti iš Ignalinos AE tinklalapio (http://www.iae.lt). Su popierine ataskaitos versija buvo galima susipažinti Visagino savivaldybėje ir VĮ IAE Komunikacijos skyriuje. Viešas visuomenės supažindinimas su planuojama ūkine veikla įvyko 2022 m. spalio 28 d. Visagino savivaldybėje, Parko g.14., kuriame dalyvavo tik PAV dokumentų rengėjo, planuojamos ūkinės veiklos organizatoriaus atstovai. Iki viešo susirinkimo suinteresuotos visuomenės pastabų ir pasiūlymų taip pat nebuvo gauta. Aplinkos apsaugos agentūra savo tinklalapyje http://aaa.lrv.lt paskelbė visuomenei apie gautą PAV ataskaitą. Per nustatytą terminą pasiūlymų dėl PAV ataskaitos iš suinteresuotos visuomenės negauta.

9. Tarpvalstybinės konsultacijos. Aplinkos ministerija 2023-01-12 raštu Nr. D8(E)-182, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatomis, konstatavo, kad reikšmingas neigiamas tarpvalstybinis poveikis nenumatomas, todėl tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procedūrų atlikti nereikia.

10. Pagrindiniai motyvai, kuriais buvo remtasi priimant sprendimą:

  • PAV ataskaitą nagrinėję ir išvadas pateikę PŪV poveikio aplinkai vertinimo subjektai, vadovaudamiesi PAV įstatymo 11 straipsnio 5 dalimi, pritarė PAV ataskaitai ir neprieštaravo dėl PŪV galimybių;
  • visuomenės pastabų ir pasiūlymų dėl PAV ataskaitos ir PŪV galimybių negauta;
  • PŪV įgyvendinimas nesukels reikšmingo neigiamo poveikio aplinkos orui, vandeniui, dirvožemiui ir žemės gelmėms, saugomoms teritorijoms ir biologinei įvairovei, kraštovaizdžiui, kultūros paveldo objektams, visuomenės sveikatai bei šių aplinkos komponentų tarpusavio sąveikai;
  • galimas radiologinis poveikis aplinkos komponentams už IAE pramoninės aikštelės ribų dėl radioaktyviųjų išmetimų į aplinką numatomas kaip nereikšmingas. PŪV taip pat neigiamai nepaveiks esamos radiologinės situacijos IAE aikštelėje ir neturės neigiamos įtakos darbuotojams;
  • pagal PAV ataskaitoje pateiktą informaciją atliekų tvarkymas atitinka Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo ir kitų atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

11. Atsakingos institucijos sprendimo pobūdis. 2023-02-24 Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu Nr. (30.2)- A4E-1988 PŪV–Ignalinos AE 1-ojo ir 2-ojo blokų mažo druskingumo vandens kaupimo talpų (152/1,2A ir 152/1,2B past.) įrangos išmontavimas ir dezaktyvavimas (2219 projektas) – leistina pagal parengtą PAV ataskaitą.

12. Su išsamesne informacija apie priimtą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos leistinumo pasirinktoje vietoje galima susipažinti: Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje (http://aaa.lrv.lt ), Ignalinos AE tinklalapyje (www.iae.lt).

IAE informacija


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"