Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Ar turėsime mieste Menų akademiją? Ar kelsime Visagino neformalųjį švietimą į dar aukštesnį lygį? 

Artimiausiame tarybos posėdyje (gegužės 28 d.) bus teikiama svarstymui miesto biudžetinių neformaliojo ugdymo įstaigų optimizavimo koncepcija. Tai nėra paprastas klausimas, ir nors pastaruoju metu viešojoje erdvėje sulaukė itin daug dėmesio, tai nėra klausimas, kuris atsirado tik šių metų balandžio mėnesį, merui sudarius darbo grupę – apie pokyčių būtinumą mieste kalbama jau nuo 2013 metų. 
Apie tai ne kartą jau nuo šios kadencijos pradžios buvo kalbėta su Tarybos nariais, pokyčių poreikį patvirtino Švietimo, kultūros, sporto bei valstybinės kalbos kontrolės skyriaus specialistai, diskutuota su Visagino kūrybos namų direktore S. Šadčeneva, Sporto centro l.e. direktorės pareigas A. Koleliene, apie būtinus pokyčius kalbėta ir su Č. Sasnausko menų mokyklos direktoriumi A. Milko, pokyčių poreikį patvirtino ir miesto vadovų pozicijose anksčiau dirbusios vicemerės (E. Čekienė, Z. Tresnickaja), buvusi ilgametė Menų mokyklos direktorė Č. Pimpienė, miesto Švietimo taryba, bendruomenės atstovai. Visi jie pritaria koncepcijos idėjai, deramasi tik dėl detalių. Apie darbo grupės pradžią žinojo ir Tarybos opozicija (tačiau dalyvauti joje noro nepareiškė). Savivaldybės mero sudaryta darbo grupė praėjusios savaitės pradžioje organizavo išplėstinį posėdį, į kurį pakvietė visų trijų neformaliojo švietimo įstaigų vadovus bei šių įstaigų savivaldos institucijų – mokyklų tarybų pirmininkus. Šio posėdžio metu buvo pristatytos pagrindinės koncepcijos projekto nuostatos ir išklausytos pirminės nuomonės bei komentarai.
Svarbu, kad Taryboje bei miesto bendruomenėje konstruktyviai diskutuotume ir toliau.
Tarybos nariams, įstaigų vadovams pateikta darbo grupės parengta išsami koncepcija su situacijos analize, pasiūlymais koncepcijai įgyvendinti. Šiuo metu laukiame iš jų pasiūlymų ir komentarų. Kitą savaitę vyks darbo grupės susitikimas su Tarybos frakcijų pirmininkais, koncepcijos projektas bus svarstomas Tarybos komitetų posėdžiuose. Koncepcija bus viešai paskelbta kartu su Tarybos posėdžio darbotvarke.

Čia noriu išdėstyti esminius ir didžiausią rezonansą sukėlusius aspektus.

POKYČIŲ TIKSLAS:
Gerinti neformaliojo ugdymo sąlygas bei kokybę, optimizuojant savivaldybės neformaliojo švietimo įstaigų tinklą ir besidubliuojančias programas, siekiant efektyvaus ir racionalaus materialinių ir žmogiškųjų išteklių panaudojimo, paslaugų įvairovės išsaugojimo. Įkurti vieną meno (muzikai, teatrui, šokui ir dailei) kryptims skirtą Visagino menų akademiją ir taip pradėti naujos kokybės miesto neformaliojo ugdymo etapą.
Labai vertiname mūsų pedagogų meistriškumą, profesionalumą, tikime, kad kolektyvus apjungus, jų darbo sąlygos pagerės, o ugdymo kokybė pakils į dar aukštesnį lygmenį. Nepaisant pokyčių, miesto vaikams ne tik bus garantuotas jų pasirinktas ugdymas, programos, bet ir jie pajaus pokyčių naudą. Apjungus žmogiškuosius ir materialinius resursus, programos bus efektyviau planuojamos, galėsime dar daugiau investuoti tiek į pedagogų kompetencijas, tiek į reikiamų patalpų atnaujinimą, aprūpinimą priemonėmis ir kt. Pokyčiai bus proga sutelkti tai, ką šiuo metu turime geriausia, sutelkiant pajėgas ir išgryninti dviejų įstaigų patirtis, atsisakyti ligšiolinės veiklos spragų ir pereiti į naujos kokybės neformalųjį ugdymą Visagino menų akademijoje. 

ESAMA SITUACIJA, KURIĄ SIEKIAMA GERINTI:
Mieste turime 3 neformaliojo švietimo biudžetines įstaigas (kurios aptariamos koncepcijoje): Visagino Č. Sasnausko menų mokykla (toliau – VČSMM), Visagino kūrybos namai (toliau – VKN) ir Visagino sporto centras (toliau – VSC). Daugiausia diskusijų šiuo metu mieste keliama dėl VČSMM ir VKN. 
Be Visagino Č. Sasnausko MENŲ MOKYKLOS, Visagino kūrybos namai taip pat turi padalinį – MENO MOKYKLĄ. Taigi mieste turime dvi menų mokyklas. Darbo grupė siūlo apjungti šias dvi menų mokyklas ir taip pat trumpalaikes VKN menų/kūrybos pakraipos programas. Darbo grupėje nuspręsta, jog tai padaryti geriausia įkuriant naują įstaigą, skirtą menams – Menų akademiją. Joje būtų apjungti šiuo metu išsibarstę menai: muzika, dailė, šokis, teatras, galimai čia atsiras ir naujos programos. Juk gyvenimas nestovi vietoje, keičiasi ir mūsų vaikų, jaunimo poreikiai bei lūkesčiai.
Šiuo metu pagal keturias ilgalaikes meninio ugdymo programas Visagine mokosi iš viso 759 mokiniai, jų skaičius abejose mokyklose pasiskirsto beveik po lygiai, nors VKN Menų mokykla tėra tik įstaigos vidaus struktūros dalis, ir be to VKN trumpalaikėse menų programose ugdosi maždaug dar tiek pat vaikų! Atkreiptinas dėmesys, kad pagal vaikų skaičių VČSMM išlieka iš esmės muzikos mokykla, kadangi choreografijos (šokio) ir teatro programų ugdytinių skaičius kelis kartus mažesnis, negu VKN.
Grupių ir ugdytinių skaičius yra tik keli iš darbo grupėje aptartų faktorių. Ieškant konkrečių sprendimo žingsnių bus atsižvelgiama ir į patalpų, pastatų išlaikymą, būtinybę kai kuriuos iš jų remontuoti/pertvarkyti, sprendžiamas kai kurių pedagogų trūkumas, repeticijų salių trūkumas, esamas tam tikrų įstaigų veiklos rodiklių nepasiekimas ir kiti aspektai, kuriuos būtų galima planuojamais pokyčiais spręsti.
Kitos VKN programos, veiklos, kurios lieka perkėlus meno mokyklą ir trumpalaikes menų programas į Menų akademiją, išliks, jos koncepcijoje numatomos naujoje įstaigoje – VšĮ Edukacijų centre. 

PAVADINIMAS:
Naujos kokybės neformaliojo ugdymo etapui įprasminti siekiama sutarti ir dėl pakilaus naujos įstaigos pavadinimo. Šiuo metu daugiausia palaikymo sulaukė formuluotė „Visagino menų akademija“. Pats žodis ,,akademija“ netrukdo dalyvauti jokiose neformaliojo švietimo programose, konkursuose, kuriuose paprastai dalyvauja muzikos, meno mokyklos ar neformaliojo švietimo įstaigos apskritai. Švietimo ministro įsakymas leidžia pavadinime naudoti žodžius ,,darželis, mokykla, centras, akademija, institutas...“. Tačiau sutikime, kad toks žodis pakylėja įstaigą, įpareigoja atstovauti jai dar aukštesniu lygmeniu, įpareigoja siekti didesnių akademinių aukštumų. Mūsų miesto vaikų gabumai ir pedagogų meistriškumas tikrai yra verti žodžio akademija. 
Ar tikslinga saugoti Česlovo Sasnausko vardą? Manome, kad dėl to atskirai pasisakys mūsų miesto meno, muzikos atstovai. Laukiame pačios įstaigos pasiūlymų. Dabar svarbiausia sutarti dėl pokyčių būtinybės ir turinio, pavadinimo klausimas išlieka atviras, bus laukiama bendruomenės pasiūlymų.

DARBUOTOJAI:
Darbo grupėje dalyvavo ir darbuotojų profsąjungos atstovė, teikė savo pasiūlymus koncepcijai. Darbo kodeksas užtikrina darbuotojų socialines garantijas įstaigos pokyčių metu. Darbo vietos bus išsaugotos, tikslus pareigybių perskirstymas ir atsakomybių peržiūra bus atidžiai planuojama kitame pokyčių etape. Artimiausiu metu koncepcija dar bus atskirai aptarta su įstaigų profsąjungų atstovais.

Siekiame koncepciją patvirtinti jau dabar, kad dar turėtume pakankamai laiko pasiruošti naujiems mokslo metams. Po jos patvirtinimo laukia nemažiau svarbių darbų etapas – įstaigų įregistravimas, įstatų/nuostatų tvirtinimas, biudžeto perplanavimas, infrastruktūros ir patalpų peržiūra, jų remontas, įstaigų vadovų konkursai, kiti organizaciniai ir administraciniai darbai, kad spėtume mokinius pasitikti jau naujoje įstaigoje ir sklandžiai pradėti naujus mokslo metus. Svarbi žinutė mokiniams ir jų tėveliams – visi dabartinių įstaigų sutartiniai įsipareigojimai bus perkelti ir tęsiami naujai veiksiančiose įstaigose. Ilgalaikes neformaliojo švietimo programas šiemet ir ateityje baigsiantys mokiniai gaus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintos formos išsilavinimo pažymėjimus.
Nuo pat kadencijos pradžios Meras ir Tarybos dauguma ieškome naujų būdų gyvinti mūsų miestą, kelti gyventojų gaunamų paslaugų kokybę, racionaliai naudoti savivaldybės biudžetą. Siūlymas nieko nekeisti – nėra siūlymas. 
Suprantama, kad naujovės ir koncepcijos įgyvendinimas pareikalaus daug jėgų, lankstumo, prisitaikymo prie permainų, bet darbo grupės nariai ir aš asmeniškai tikime, kad šie pokyčiai padės naujai pažiūrėti, sustiprinti neformalųjų švietimą, jo darbuotojų motyvaciją ir darbo sąlygas, o visas miestas didžiuosimės jau naujų įstaigų – Visagino menų akademijos ir Edukacijų centro auklėtinių pasiekimais.

Mero pavaduotoja Aleksandra Grigienė  


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"