Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Visagino savivaldybės kultūros sektoriaus VDU didesnis už kaimyninių ir kitų panašaus dydžio šalies savivaldybių vidurkį

Visagino savivaldybės kultūros sektoriaus VDU didesnis už kaimyninių ir kitų panašaus dydžio...

Išanalizavus Lietuvos kultūros sektoriaus vidutinio darbo užmokesčio (VDU) 2018 m. žemėlapį, gąsdina akivaizdūs netolygumai: skirtumas nuo 473 Eur iki 826 Eur (bruto). Visagino savivaldybės kultūros ir meno darbuotojų grupei priskiriamų darbuotojų VDU yra 648 Eur, toks yra ir Druskininkų bei Šiaulių miesto savivaldybėse. Didesni nei Visagino savivaldybės kultūros sektoriaus VDU yra tik septyniolikoje iš šešiasdešimties šalies savivaldybių, tarp jų – Vilniaus miestas, Kaunas, Klaipėda, Alytus, kt. Net penkios šalies savivaldybės savo kultūros darbuotojams moka mažesnius kaip 500 Eur (bruto) atlyginimus. Mūsų artimiausi kaimynai – Ignalinos rajono savivaldybė savo kultūros sektoriaus darbuotojams vidutiniškai moka tik šiek tiek mažiau nei Visagine, o Zarasų rajono – visu šimtu eurų mažiau. Savivaldybių kultūros įstaigose darbuotojų atlyginimai yra mažesni nei dirbančių centrinės valdžios kultūros įstaigose.
Lietuvoje išlaidos kultūros paslaugoms sudaro 0,7 proc. BVP ir yra didesnės už ES šalių narių vidurkį (0,4 proc. BVP). Centrinė valdžia skiria 0,4 proc. BVP, savivalda – 0,3 proc. Išlaidos kultūros sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčiui Lietuvoje (0,4 proc. BVP) taip pat yra didesnės už ES šalių narių vidurkį (0,2 proc. BVP).
Kultūros sektoriuje dirba 23 tūkst. darbuotojų (1,71 proc. visų dirbančiųjų), iš jų virš 60 proc. dirba savivaldybių įstaigose. Kiek daugiau nei pusė darbuotojų (13 tūkst.) dirba viešojo sektoriaus įstaigose (Kultūros ministerijos valdymo srities kultūros įstaigose – 4,6 tūkst., savivaldybių įstaigose - 6,9 tūkst., 1,5 tūkst. – mokyklų bibliotekose ir kitose žinybinėse kultūros įstaigose (pvz. Medicinos biblioteka, Transporto muziejus, VRM Reprezentacinis pučiamųjų orkestras ir pan.), kita ženkli dalis kultūros darbuotojų dirba nevyriausybinėse organizacijose (toliau – NVO) ir privačiame sektoriuje.
2018 m. III ketv. kultūros ir meno srities darbuotojų bruto VDU buvo 719 eurų ir sudarė 76,8 proc. šalies VDU. Lietuvos kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis yra trečias mažiausias visoje ES (mažesnis vidutinis atlyginimas yra tik Bulgarijoje ir Rumunijoje).
Atsižvelgdamos į kultūros ministro ir savivaldybių vadovų 2018 m. spalio 4 d. pasirašytą Memorandumą dėl bendradarbiavimo siekiant didinti savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų darbo apmokėjimą, 2019 m. savivaldybės numato skirti papildomą finansavimą savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų DU didinti, taikant vienodo papildomo prisidėjimo principą, kai savivaldybės skiria papildomai ne mažiau nei savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams didinti skiria Vyriausybė (2019 m. valstybės biudžete savivaldybių kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčiui padidinti skirta 2,523 mln. eurų ir lėšos paskirstytos atsižvelgiant į savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų pareigybių skaičių, atitinkamai valstybės biudžeto lėšomis vidutiniškai kiekvieno kultūros ir meno darbuotojo bruto darbo užmokestį padidinant 32 eurais, tiek pat ir savivaldybės).

Parengta pagal LSA informaciją


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"