Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

Aktyvi liepa Visagine: kviečia erdvė „3 žingsniai“

Atpažinti savo emocijas, jų nesuvalgyti ir tinkamai judėti – štai 3 žingsniai, kurie veda į gyvenimą be nereikalingo streso, kūno ligų ir nusivylimo savo išvaizda. Tuo įsitikinę sveikos gyvensenos skatinimo erdvės „3 žingsniai“ organizatoriai. Jie savo veiklą Visagine pradės liepos 12 dieną, penktadienį.
„Iš tiesų gerai gyvenimo kokybei reikia pakankamai nedaug, tik 3 žingsnių“, – skaičiuoja sveikos gyvensenos ekspertas Vytautas Šnejerovas. Pasak jo, 1 žingsnis skirtas tam, kad pastebėtum, atpažintum ir išmoktum suvaldyti savo emocijas. 2 žingsnis – tam, kad jų nesuvalgytum, t. y. nemalšintum streso maistu. O 3 žingsnis yra pats paprasčiausias, bet kartu ir labai sudėtingas – jis skirtas tam, kad kasdien įprastum kuo daugiau judėti. 
„Vaikai gali puikiai paskatinti judėti tėvus, anūkai – senelius. O jeigu žmonės savo šnekomis vargina, pats geriausias pasivaikščiojimo draugas gali būti šuo“, – įsitikinęs V. Šnejerovas, viename sostinės sporto klube treniruojantis vegetarus ir veganus. Jį labai pradžiugino Visagine matytas vaizdas, kai bėgioti nusprendusios mamos tempą ir motyvaciją palaikė šalia dviračiu lėtai važiuojantis sūnus. Eksperto manymu, tokių gerųjų pavyzdžių mieste turėtų atsirasti kuo daugiau. Tik 6 minutės, ir viskas aišku 
Aktyviai sportuojantis V. Šnejerovas pabrėžia, kad nereikėtų tikėtis, jog sureguliuoti nuotaiką ir kūno savijautą pavyks vien fiziniu krūviu. Labai svarbu žiūrėti, ir ką dedi į burną, ir kaip gamini patiekalus – nuo to, kaip teigia Pasaulio sveikatos organizacija, priklauso 50% mūsų sveikatos. 
Apžvelgdamas 2018 m. kovo–gegužės mėn. Lietuvoje pirmą kartą atlikto suaugusiųjų gyvensenos tyrimo duomenis, erdvės „3 žingsniai“ specialistas atkreipia dėmesį, kad Visagine sveikatai palankios mitybos laikosi kiek mažiau negu pusė gyventojų. 
Minėto tyrimo duomenimis, 49,6% Visagino gyventojų bent kartą per dieną valgo daržovių (neskaitant bulvių). Vaisius kasdien valgo dar mažiau – 45,3%. O tokių, kurie papildomai nededa druskos į paruoštą maistą, Visagine vos 47,8%. Tai reiškia, kad tie, kurie papildomai sūdo patiekalus, didina savo riziką įsitaisyti aukštą kraujospūdį, pakenkti širdies ir inkstų veiklai, nors patys organizmui daromos žalos gali nė nejausti. 
„Didžiausia problema yra ta, kad padidėjusio kraujospūdžio, arba hipertenzijos, pats žmogus nejaučia. Kai pasireiškia pirmieji negalavimai, liga jau būna gerokai pakenkusi širdies ir kraujagyslių sistemai“, – sako V. Šnejerovas, kaip ekspertas dalyvaujantis įvairiuose sveikatinimo projektuose. 
Todėl kiekvienas visaginietis, pirmą kartą atvykęs į erdvę „3 žingsniai“, atliks 6 minučių fizinio krūvio testą. Tai moksliškai patvirtintas neinvazinis tyrimas, padedantis išaiškinti širdies ir kraujagyslių sistemos bėdas ankstyvose stadijose. O kuo būklė mažiau pažengusi, tuo didesnė tikimybė, kad ją pavyks suvaldyti be vaistų, pakaks tik pakoreguoti gyvenimo būdą. 
Efektyviausia mankšta pasaulyje
„Man atrodo, kad judėti ant minibatutų yra kur kas smagiau, negu tik vaikščioti. Nors, žinoma, Visaginą supa vaikščiojimui puikiai tinkantys pušynai, kokių mes, vilniečiai ir kauniečiai galime tik pavydėti“, – šypsosi erdvės „3 žingsniai“ trenerė Donata Raižytė. Lietuvos sporto universitete mokslus baigusi mergina ilgus metus treniravosi dziudo, buvo šalies rinktinės narė, tačiau prieš kurį laiką susižavėjo nauja fizinio aktyvumo priemone – minibatutais ir tapo pirmąja sertifikuota jų trenere Baltijos šalyse.
D. Raižytės įsitikinimu, šokinėjimas ant batuto norom nenorom grąžina į vaikystę, ir veide atsiranda šypsena – o tai jau geros nuotaikos ženklas. Skirtingai nei įprasti dideli batutai, minibatutai laikomi saugia, traumų nesukeliančia fizinio aktyvumo priemone. „Taip yra todėl, kad ant minibatuto šokinėjama po vieną. O traumos dažniausiai įvyksta tada, kai ant to paties batuto šokinėja keliese. Be to, minibatutai yra neaukšti“, – aiškina trenerė. 
Kitas minibatuto privalumas – švelnus krūvis širdies ir kraujagyslių sistemai. Dar 1984 m. JAV kosmoso agentūra NASA, rengianti astronautus skrydžiams, nustatė, kad judėjimas ant batuto gali būti pelnytai tituluojamas efektyviausia mankšta pasaulyje. 
Batutai 68% efektyvesni už bėgimo takelį ir saugesni sąnariams bei raiščiams. Astronautai, būdami kosmose, per 2 savaites praranda 15% kaulų ir raumenų masės. NASA ištyrė, kad prarasta raumenų masė sugrįžta mažiau nei per 6 savaites, kasdien ant batuto treniruojantis po 30 min.
Taip yra todėl, kad šokinėjant ant batuto traukos, pagreitėjimo ir stabdymo jėgos vienu metu apkrauna visus kūno raumenis ir ląsteles. „Tiesą sakant, net nebūtina šokinėti, pakanka spyruokliuoti, ir jau raumenų apkrova padidėja 25%“, – sako sporto trenerė D. Raižytė. Todėl esą judėjimui ant minibatuto pakanka skirti po 10–15 minučių kasdien, kad būtų jaučiamas apčiuopiamas poveikis sveikatai. 
Erdvės „3 žingsniai“ specialistė taip pat pabrėžia, kad minibatutai tinka bet kokio amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonėms: tiek vaikams, tiek senjorams, tiek nėščiosioms. Pavyzdžiui, jeigu šokinėti ant batuto per sunku arba nerekomenduojama dėl sveikatos būklės, galima atlikti įvairius tempimus, koordinaciją lavinančius pratimus. Kam norisi daugiau krūvio raumenims, į rankas verta paimti svarelius. 
Bet kuriuo atveju, prieš kiekvieną treniruotę bus atliekami dalyvių pusiausvyros, koordinacijos ir kitų fizinių parametrų testai, pagrįsti moksliniais įrodymais. Sporto trenerė D. Raižytė ne tik pamokys, kaip kokybiškai atlikti judesius, kad sau nepakenktum, bet ir suteiks individualią konsultaciją, kaip judėjimu atitolinti sveikatos sutrikimus. 

Surinkti save iš naujo
Lietuvos suaugusiųjų gyvensenos tyrimas atskleidė, kad Visagine kasdien rūko 25,1%, o kartą per savaitę ir dažniau vartoja alkoholio net 38,8% gyventojų. Tai rodo, kad šiems visaginiečiams sunku natūraliomis priemonėmis susidoroti su gyvenimo sunkumais, ir nerimui malšinti jie griebiasi psichoaktyviųjų medžiagų. 
Erdvėje „3 žingsniai“ konsultuosianti geštalto psichoterapijos praktikė Žydrė Dargužytė-Černiauskė atvira: nesaikingas alkoholio vartojimas, priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, lošimų, priklausomų santykių ir kitų dalykų pažeidžia natūralų žmogaus buvimą su savimi. Apie sutrikusį ryšį su savuoju aš byloja ir kita dažna šių dienų problema – emocinis valgymas, kai maistas vartojamas ne alkiui, o jausmams slopinti. Anot Ž. Dargužytės-Černiauskės, visi šie atvejai byloja apie neadekvatų savęs vertinimą ir neadekvačią veiklą esamoje situacijoje. 
„Ką daryti? Kai žmogus suvokia, kad jam reikia pagalbos, psichologai ar terapeutai, asmenybės ugdymo specialistai padeda pasiekti visų asmenybės dalių vientisumą. Tai vėl priartina prie tikrųjų savo poreikių atpažinimo. Kai jų paisoma, gerėja nuotaika ir sveiksta fizinis kūnas“, – psichologinių problemų drąsina neignoruoti specialistė.
Netrukus knygą „Rašymo terapija: nuo žodžio iki jausmo“ išleisianti Ž. Dargužytė-Černiauskė taip pat tyrinėja ankstyvąją kalbinę kūdikių raidą. Ją esą ypač svarbu palaikyti tais sudėtingais atvejais, kai mama išgyvena depresiją po gimdymo ar stiprų emocinį sukrėtimą ir viena pati negali užtikrinti tinkamo bendravimo su mažyliu. 
Pasak specialistės, baigiantis tretiesiems gyvenimo metams žmogaus smegenys jau būna pasiekusios apie 85 procentus savo fizinio augimo. Jei šis augimas sutrikdytas, nukenčia vaiko mąstymas ir mokymosi potencialas. 
„Kai kurie vaikai iki tol, kol jiems sukanka 4 metai, išgirsta 30 milijonų žodžių mažiau negu jų bendraamžiai, augantys turtingoje kalbinėje aplinkoje. Toks atotrūkis padaro milžinišką žalą smegenims. Vaikai, su kuriais buvo kalbamasi labai mažai, pradeda lankyti mokyklą kur kas prasčiau pasiruošę. Deja, šių gebėjimų nebeįmanoma atkurti net ir gerokai susigriebus“, – teigia Lietuvoje ir Italijoje mokslus baigusi psichoterapijos praktikė. 
Ž. Dargužytė-Černiauskė yra sertifikuota JAV Čikagos universiteto Ankstyvojo ugdymo ir visuomenės sveikatos centro sukurtos programos „Trisdešimt milijonų žodžių“ (TMŽ) ambasadorė Lietuvoje. Į susitikimus erdvėje „3 žingsniai“ ji ypač kviečia tas visaginiečių šeimas, kurios augina vaikus iki 4 metų ir šiuo metu išgyvena tokią stresinę situaciją kaip darbo praradimas, skyrybos, artimojo netektis, sunki liga ir pan. 
Remdamasi moksliškai pagrįstais būdais, geštalto psichoterapijos praktikė mokys, kaip tvarkytis su psichologinėmis įtampomis ir tuo pačiu palaikyti turtingą ankstyvąją kalbinę aplinką mažyliui, kaip su juo prasmingai kalbėtis net ir apie sudėtingiausius dalykus.

SVARBU!
Erdvė „3 žingsniai“ veiks Visagino viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, Taikos pr. 52. Šiuo metu dalyvauti užsiėmimuose renkama I grupė, kuri su specialistais dirbs nuo liepos 12 d. iki spalio 7 d. Kviečiame registruotis el. p. 8neriba@gmail.com  Visi užsiėmimai nemokami!

LIEPOS MĖNESIO UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS

  • Liepos 12 d., penktadienis, 15.30–17 val. – Žydrės Dargužytės-Černiauskės, geštalto psichoterapijos praktikės, užsiėmimas apie emocijų paleidimą ir valdymą sudėtingose gyvenimo situacijose. Efektyvaus kalbėjimosi su artimaisiais treniruotė. 
  • Liepos 19 d., penktadienis, 15.30–17 val. – Žydrės Dargužytės-Černiauskės, geštalto psichoterapijos praktikės, užsiėmimas apie tai, kaip įveikti emocinius sunkumus be psichoaktyviųjų medžiagų. Efektyvaus kalbėjimosi su artimaisiais treniruotė. 
  • Liepos 26 d., penktadienis, 15.30–17 val. – Donatos Raižytės, sporto trenerės, įvadinė treniruotė ant minibatutų. Bus atliekami pusiausvyros, koordinacijos ir kiti fizinės būklės nustatymo testai. Būtina patogi apranga, kojinaitės. Turėti atsigerti vandens. 
  • Liepos 29 d., pirmadienis, 10–11.30 val. – Donatos Raižytės, sporto trenerės, treniruotė ant minibatutų. Būtina patogi apranga, kojinaitės. Turėti atsigerti vandens. 

Sveikos gyvensenos skatinimo erdvė „3 žingsniai“ – tai 20 savaičių trukmės projektas, kuriuo siekiama didinti visaginiečių įsitraukimą į sveikos gyvensenos veiklas ir formuoti pozityvius psichoemocinių sunkumų įveikos įgūdžius, stiprinant natūralius organizmo savireguliacinius procesus per alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevenciją, sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimą. 

Projektas finansuojamas Visagino savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo 2019 m. specialiosios programos visuomenės sveikatos projektų lėšomis. Projektą vykdo VšĮ „Begalybė ne riba“.


Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"