Svetainės struktūra Versija neįgaliems
lt
en ru

VISAGINO KRAŠTO MUZIEJUS·pristatytas atominio kultūrinio paveldo tinklo seminare Londone

 
Pirmą kartą Visagino krašto muziejus išvyko už Lietuvos ribų ir atstovavo Visaginui atominio kultūrinio paveldo tinklo, finansuojamo Meno ir humanitarinių mokslų tyrimų tarybos Jungtinėje Karalystėje, seminare „Kolekcionavimas: atominio kultūrinio paveldo rinkimas” (angl. Collecting: Assembling Nuclear Cultural Heritage) sausio 25 d. Londone.
Šiame seminare muziejaus kuratorė skaitė pranešimą „Muziejaus kūrimas išmontuojamos atominės elektrinės mieste: Visagino krašto muziejus” (angl. Creating a Museum in a De-Nuclearising Town: The Visaginas Region Museum).
Visų pirma, pranešime buvo pristatytas Visagino atsiradimo kontekstas ir IAE raida, šiuo metu vykstantys ekonominiai, socialiniai ir kultūriniai pokyčiai. Atkreiptas dėmesys į tai, kad IAE buvo planinio miesto tapatybės pagrindas, o po uždarymo virto nepatogiu paveldu (makrolygmenyje), todėl miestas prarado savo identiteto šaltinį.
Paminėti keli projektai, kuriuos inspiravo Visagino iššūkiai: dokumentinis filmas „The Butterfly City” (rež. O. Černovaitė), dokumentinis spektaklis „Žalia pievelė” (rež. J. Tertelis, K. Werner), patyriminė fotografijų paroda „Atominė tapatybė” (aut. N. Rekašiūtė). Šie projektai gilinosi į mirkolygmenį - žmonių išgyvenimus, atskleisdami miesto savitumą, atverdami jį respulblikiniu ir tarptautiniu mastu.
Galiausiai pristatytas kuriamas Visagino krašto muziejus - specifika, iššūkiai ir įgyvendinti projektai. Pripažinta, kad sukurti nuolatinę ekspoziciją yra sudėtinga dėl žmogiškųjų ir finansinių išteklių trūkumo. Tokiomis aplinkybėmis, muziejaus strategija - įgyvendinti laikinus projektus, neprisirišant prie vietos, atsisakant tradicinio muziejaus suvokimo. Dabartiniame etape, projektų pagalba muziejus papildo archyvą nauja medžiaga, bando užmegzti kontaktą su bendruomene, siekia atskleisti Visaginą įvairiapusiškai.
Seminaras subūrė atminties ir mokslo institucijų atstovus iš Londono mokslo muziejaus, Nacionalinio Škotijos muziejaus, Chlopino radžio instituto (Rusija), Edinburgo universiteto, Kingstono universiteto, Ekseterio universiteto, Lankasterio universiteto, Londono Goldsmito universiteto, Šiuolaikinio meno centro (Lietuva), Dounreay Site Restoration, vyriausybės agentūrų Historic England ir Historic Environment Scotland bei kitų.
Seminaro pranešimai ir diskusijos sužadino daug klausimų apie atominį kultūrinį paveldą: Kas laikytina atominiu kultūriniu paveldu? Kaip saugoti atominį kultūrinį paveldą? Kaip jį pristatyti skirtingoms amžiaus grupėms? Ar atominis paveldas į save įtraukia ir atomines bombas? Kaip kalbėti apie tai, kas nepatogu?
Visagino atveju, šiuo metu svarbiausias klausimas: Kokia strategija bus pasirinkta atominio paveldo atžvilgiu? Aktyviai pamiršti? Ar racionaliai prisiminti? Vis tik, reikia pripažinti, apie tai, kas bus su atominiu paveldu, Lietuvoje nutylima. Tačiau seminaro dalyvius nudžiugino, kad į IAE vidų organizuojamos eksursijos, bet liko nesuprasta, kodėl neišnaudojamas simuliatoriaus potencialas? Ar planuojama jį aktualizuoti?
Pranešimai pateikė pavyzdžių kaip kūrybiškai kalbėti apie atominę praeitį, neapsiribojant vien moksliniu ir technologiniu požiūriu, bet išplečiant temą iki žmonių, aplinkos, kasdienių ritualų, prietarų ir kt. Nors muziejus iki šiol tikslingai nedirbo ties atominės elektrinės paveldu, atominė praeitis neabejotinai bus įtraukta į muziejaus ekspoziciją ir parodas, nes be IAE nebūtų ir miesto.
Nuoširdus ačiū Dr. Eglei Rindzevičiūtei, atominio kultūrinio paveldo tinklo vadovei, už kvietimą ir svetingą priėmimą! Ačiū už suteiktą šansą pristatyti Visaginą, pasisemti neįkainojamos patirties ir sutikti įdomių asmenybių!
Alison Boyle (Science Museum): Nuclear Collections at the Science Museum
Su projektu „Atominis kultūrinis paveldas” galite susipažinti čia: nuclearculturalheritage.wordpress.com/
Seminaro „Kolekcionavimas: atominio kultūrinio paveldo rinkimas” programa: nuclearculturalheritage.wordpress.com/workshop-1-collecting/

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras
Apsaugos kodas

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.name}} {{comment.time | u2date : 'yyyy-MM-dd'}}
{{comment.comment}}

Aktualios rubrikos

Visagino savivaldybė. Visos teisės saugomos © 2018 Sprendimas: UAB "Fresh Media"